Mówi się, że pierwszego wrażenia nie da się zrobić dwa razy. To właśnie stwierdzenie przyświecało mi przy tworzeniu tego materiału.

Pierwsze zajęcia to kluczowy moment zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela, dlatego warto zastanowić się jak zaintrygować, obudzić ciekawość i przekonać, że warto.

Po pierwsze – warto poznać motywacje uczniów, by móc ukierunkować materiał zgodnie z ich oczekiwaniami i potrzebami. Poczucie indywidualnego traktowania, da uczniowi odczuć nasze zaangażowanie, co nie jest bez znaczenia przy budowaniu motywacji ucznia.

Po drugie – zaktywizować uczniów, by już od pierwszych zajęć mieli poczucie, że zajęcia będą wymagały ich czynnego zaangażowania – zapytać co wiedzą o Rosji, jakie są ich wyobrażenia o kraju, ludziach, miejscach, a następnie skonfrontować to z faktami. Obalanie mylnych stereotypów i wyobrażeń o Rosji, to zawsze świetna zabawa i jednocześnie okazja do dyskusji i zaskoczenia nieoczekiwanymi faktami/informacjami.

Po trzecie – nie ma nic gorszego niż 45 minut banalnego monologu wg oklepanej podstawy programowej. Ciekawostki, memy, quizy i inne zaskakujące elementy wplecione w meritum potrafią zdziałać cuda.

Po czwarte – perspektywa nagrody. Odpowiednia motywacja warunkuje nie tylko efekty, ale i jakość pracy. Praca z odpowiednio zmotywowanym uczniem, to w zasadzie już nie “praca” a czysta przyjemność. Warto o to zadbać, dlatego poszukajcie wspólnie odpowiednich argumentów i korzyści, które wynagrodzą  uczniowi jego ciężki trud.

Po piąte (i ostatnie) zachować odpowiednie proporcje między atrakcyjną formą zajęć a ich merytoryczną wartością.

Materiał, który przygotowałam miał na celu sprostać powyższym założeniom. Z jakim efektem…? Dajcie znać.

M.RU

 

 

5 1 vote
Article Rating

Related posts

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments