Mówi się, że pierwszego wrażenia nie da się zrobić dwa razy. To właśnie stwierdzenie przyświecało mi przy tworzeniu tego materiału.

Pierwsze zajęcia to kluczowy moment zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela, dlatego warto zastanowić się jak zaintrygować, obudzić ciekawość i przekonać, że warto.

Po pierwsze – warto poznać motywacje uczniów, by móc ukierunkować materiał zgodnie z ich oczekiwaniami i potrzebami. Poczucie indywidualnego traktowania, da uczniowi odczuć nasze zaangażowanie, co nie jest bez znaczenia przy budowaniu motywacji ucznia.

Po drugie – zaktywizować uczniów, by już od pierwszych zajęć mieli poczucie, że zajęcia będą wymagały ich czynnego zaangażowania – zapytać co wiedzą o Rosji, jakie są ich wyobrażenia o kraju, ludziach, miejscach, a następnie skonfrontować to z faktami. Obalanie mylnych stereotypów i wyobrażeń o Rosji, to zawsze świetna zabawa i jednocześnie okazja do dyskusji i zaskoczenia nieoczekiwanymi faktami/informacjami.

Po trzecie – nie ma nic gorszego niż 45 minut banalnego monologu wg oklepanej podstawy programowej. Ciekawostki, memy, quizy i inne zaskakujące elementy wplecione w meritum potrafią zdziałać cuda.

Po czwarte – perspektywa nagrody. Odpowiednia motywacja warunkuje nie tylko efekty, ale i jakość pracy. Praca z odpowiednio zmotywowanym uczniem, to w zasadzie już nie „praca” a czysta przyjemność. Warto o to zadbać, dlatego poszukajcie wspólnie odpowiednich argumentów i korzyści, które wynagrodzą  uczniowi jego ciężki trud.

Po piąte (i ostatnie) zachować odpowiednie proporcje między atrakcyjną formą zajęć a ich merytoryczną wartością.

Materiał, który przygotowałam miał na celu sprostać powyższym założeniom. Z jakim efektem…? Dajcie znać.

M.RU

 

 

Related posts

Dodaj komentarz

Please Login to comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o